Якщо ви вперше купуєте оперативну пам’ять, щоб замінити зіпсовану, або ж проєктуєте новий комп’ютер, різноманітність Random Access Memory (RAM) може завести в глухий кут. Багато хто вважає, що «чим більше оперативної пам’яті – то краще». Але це не завжди так. Зі статті AVIC ви дізнаєтесь, яка оперативна пам'ять для ПК і ноутбука краща, щоб отримати не «якусь користь» від покупки, а максимальну. Підвищити швидкість роботи пристрою. Поліпшити продуктивність системи загалом. Збільшити показники частоти для прискорення роботи з даними завантажених програм і т. д.
Форм-фактор
Чи знаєте ви, що оперативна пам’ять ноутбука і персонального комп'ютера бувають різного розміру? Можна купити модуль оперативної пам’яті:
- UDIMM – є найпоширенішим типом на ринку, де U означає Unbuffered та/або Unregistered. Модуль без буферизації, тобто без корекції помилок є досить швидким та недорогим;
- SO-DIMM – плашка для ноутбуків. SO означає «маленький контур», тобто це та ж сама DIMM, але меншого розміру, також небуферизована;
- MicroDIMM – оперативна пам'ять для ПК, ще менша ніж SO-DIMM.
Обирайте яку купити оперативну пам'ять (ОЗП) відповідно конфігурації вашої материнської плати.
DDR
Сучасна оперативна пам'ять (RAM/ОЗУ) постачається з різними ідентифікаторами DDR. «Подвійна швидкість передачі даних» вказує на покоління плашки. ОЗП ранніх машин зазвичай називалася просто DRAM, що означає динамічна пам’ять з довільним доступом. Більшість сучасних «оперативок» фактично є тими ж DRAM, тільки з кращими схемами, які дозволяють пам’яті працювати швидше та з більшою ємністю.
В рішеннях SDRAM було додано інтерфейс тактового сигналу для синхронізації з іншими компонентами системи. Так з’явилися модулі пам’яті DDR2, потім DDR3, а пізніше – DDR4 та DDR5.
Обираючи, яку купити DDR, візьміть за правило таке: що вища частота оперативної пам'яті та нижчі її таймінги, то краще. Наприклад, якщо ви бачите два комплекти пам'яті, один на 3200 МГц з таймінгами 14-14-14-14-34 і другий на 3600 МГц з такими ж таймінгами, слід вибирати другий. І чим більше число поряд з «DDR», тим пам'ять є більш швидкісною та енергоефективною.
Ємність
Чим більша оперативна пам'ять для комп'ютера, тим краще. 8 ГБ завжди забезпечить кращий досвід роботи з комп’ютером, ніж 4 ГБ. Якщо підбираєте «оперативку» для ігор, подивіться системні вимоги програмного забезпечення. Але, це ще не все! 32-розрядний процес і операційна система можуть використовувати лише до 4 ГБ пам’яті, тому додаткова ОЗП вам нічого не дасть. Більшість сучасних систем є 64-розрядними, які теоретично можуть обробляти до 4 Пбайт. На практиці ж вони мають обмеження від 32 ГБ до 256 ГБ пам’яті. Подивіться свою систему, щоб та ємність ОЗП, яку ви оберете, могла впоратись із її потенціалом.
Швидкість
Існує два основні чинники, які роблять модуль оперативної пам'яті швидким: частота та час. Для DDR4-3200 або DDR4 2666 МГц чотиризначне число є частотою ОЗП. Пам’ять постійно виконує цикли читання та запису з поточними завантаженими даними, і ця частота означає, скільки разів на секунду пам’ять проходить цей цикл. Наприклад, 3200 МГц означає приблизно 3,2 мільярда циклів зчитування/запису в секунду. Отже, чим вища частота, тим краще комп'ютерні комплектуючі.
В свою чергу, час відгуку є мірилом затримки між модулями оперативної пам’яті, які отримують команду від ЦП, і RAM, яка фактично виконує цю команду. Затримка CAS вказується у вигляді ряду чисел, наприклад 18-22-22-42. Загалом, нижчі цифри кращі. Оперативна пам'ять (ОЗП) у Харкові, Києві, Україні з потрібною вам швидкістю знайдеться на AVIC.UA.
Канали
Уявіть канали пам'яті як шлях між процесором і оперативною пам'яттю. Маючи лише одну дорогу, на ній одночасно може рухатися кілька транспортних засобів. Коли дорога завантажена, вона стає затором для тих, хто намагається пройти між цими двома точками. Те саме стосується каналів пам’яті – потужна ОЗП разом з процесором на одному каналі призводять до падіння продуктивності комп’ютера. Більшість ЦП підтримують 2 або 4 канали пам'яті. Щоб використовувати кілька каналів, знадобиться оперативна пам'ять купити у кількості більше одної плашки. Оптимально буде – двоканальну ОЗП на 16 ГБ, що складається з двох модулів оперативної пам’яті на 8 ГБ, ніж використовувати одну на 16 ГБ.
Інші характеристики ОЗП
Є кілька інших специфікацій ОЗП, про які вам буде корисно знати.
- ECC. Функція оперативної пам'яті зменшує помилки даних/пам'яті, хоча й дещо сповільнює роботу.
- Зареєстрована/не зареєстрована або буферизована/небуферизована ОЗП. Купити оперативну пам'ять недорого означає – отримати плашку з ECC для побудови складних систем. Оперативна пам'ять для сервера бере на себе частину навантаження, яке в незареєстрованих ОЗП припадає на контролер пам'яті.
- Напруга. Означає обсяг енергії, потрібний для роботи оперативної пам'яті. Опція важлива для тих, хто хоче купити модулі пам'яті для побудови систем з жорсткими вимогами енергоспоживання.
- Система охолодження. Оперативна пам'ять для ноутбуків нерідко оснащена такими системами.
- Висота плашки. Фізичний параметр варто врахувати, якщо ви працюєте на комп'ютері малого форм-фактору.
Естетика
І форма, і функція важливі! Виробники ОЗП все більше приділяють уваги загальному вигляду систем. Безліч плашок, особливо, призначених для геймерів, включають елегантні розподілювачі тепла та навіть різнокольорові світлодіоди для створення машини, що вабить сяйвом. Ціни на оперативну пам'ять ОЗП в інтернет-магазині AVIC доступні.
Підводячи підсумок
Вибір «оперативки» для вашого комп’ютера буде залежати від відповідності фізичного форм-фактору DIMM, типу DDR і необхідного обсягу ГБ. Для отримання максимальної продуктивності не менш важливі частота, таймінг та кількість каналів пам’яті. Головне, щоб обрана вами плашка – чи то оперативна пам'ять для Asus, чи іншого виробника – суміщалась з іншими компонентами вашої системи.