11 квітня 2024 р компанія Гугл випустила першу бета-версію Android 15. Усі бажаючі – власники Pixel (починаючи з Піксель 6) – можуть зареєструвати свій фірмовий пристрій та перевірити її в ділі. Подібну «акцію» розробники проводять щороку, з метою отримати відгуки та основі них вдосконалити продукт. На офіційному сайті Android 15 є багато додаткової інформації про бета-версію, включаючи завантаження для Pixel та графік випуску.

Але, що нового пропонує майбутня мобільна оперативна система Android 15? Проаналізувавши статтю Дейва Берка, віце-президента з інженерних питань Google, ми зробити невеликий огляд новацій платформи. Чого варто очікувати від  Андроїд вже цієї осені. 

Андроїд 15: нові функції та API 

Андроїд 15: нові функції та API 

Картинка від краю до краю 

Додатки, орієнтовані на Android 15, за замовчуванням відображаються від краю до краю. Це означає, що програмам більше не потрібно явно викликати enableEdgeToEdge() або Window.setDecorFitsSystemWindows(false), щоб показати свій вміст за системними панелями.

Щоб допомогти вашому додатку працювати від краю до краю, багато складових елементів Material 3 обробляють вкладки самостійно, на основі того, як елементи розміщені у вашому додатку відповідно до специфікацій Material.

Системні панелі тепер будуть і прозорими, і напівпрозорими, та за замовчуванням вміст відображатиметься на фоні. Щоб дізнатися, як запобігти приховуванню системними панелями важливих об’єктів дотику, варто звернутися до вставок вікон у Compose. 

Більш плавна робота NFC 

Android 15 має зробити функцію «tap to pay» більш плавною, продовжуючи підтримувати надійну екосистему додатків Android NFC. До того ж, додатки тепер можуть реєструвати відбиток пальця на підтримуваних пристроях, щоб отримувати сповіщення про активність в різних додатках з підтримкою NFC.   

Міжсимвольне вирівнювання 

Починаючи з Android 15, текст можна вирівнювати за допомогою інтервалу між літерами за допомогою JUSTIFICATION_MODE_INTER_CHARACTER . Вирівнювання між словами вперше було введено в Android O, однак міжсимвольне вирівнювання є вирішальним для мов, що використовують пробіли для сегментації, наприклад китайської, японської тощо. 

Архівація програми 

Минулого року Android і Google Play оголосили про підтримку архівування програм, дозволяючи користувачам звільнити місце, частково видаливши з пристрою рідко використовувані додатки, встановлені за допомогою Android App Bundle в Google Play. Підтримка архівування та розархівування додатків тепер відбувається на рівні ОС, що спрощує реалізацію  функції для всіх додатків.

Програми з дозволом REQUEST_DELETE_PACKAGES можуть викликати метод requestArchive PackageInstaller, щоб подати запит на архівування встановленого пакета програми. Таким чином, видаляються APK та файли кеша, проте дані користувача зберігаються. Заархівовані програми відображаються через API LauncherApps: якщо користувач натискає на той чи інший за архівований додаток, інсталятор отримує запит на її розархівацію, а процес відновлення можна відстежувати за допомогою трансляції ACTION_PACKAGE_ADDED. 

Вдосконалений шрифт Брайля 

В Android 15 розробники дозволили TalkBack для підтримки шрифтів Брайля, що використовують стандарт HID через USB і захищений Bluetooth. Цей стандарт, схожий на той, який використовують миші та клавіатури, з часом допоможе Android підтримувати більш широкий спектр «розкладок» Брайля. 

Керування ключами для наскрізного шифрування 

E2eeContactKeysManager в Android 15 полегшує наскрізне шифрування (E2EE) у користувацьких програмах Android, надаючи API рівня ОС для зберігання криптографічних відкритих ключів.

Новий «манагер» розроблений для інтеграції з додатком контактів платформи, щоб надати користувачам централізований спосіб керування та перевірки відкритих ключів контактів на своєму смартфоні

Захищена фонова активність 

Android 15 вносить додаткові зміни, щоб заблокувати роботу шкідливих програм у фоновому режимі, виводячи інші програми на передній план, підвищуючи їх пріоритет, щоб надати користувачам більше контролю над своїми пристроями. 

Що все це дає мовою простих користувачів? 

Що все це дає мовою простих користувачів? 

  1. Всі програми та додатки (за замовчуванням) відображатимуться на весь екран – від рядка стану системи до панелі жестів.
  2. Архівування та розархівування підтримуватимуться на рівні операційної системи, що дозволить звільнити місце на пристрої без втрати даних.
  3. З’єднання мобільного зв’язку здійснюватиметься виключно з шифруванням.
  4. Стане можливим вибирати додаток для банківських та платіжних карт.
  5. Буде оновлено анімацію жесту «Назад» всередині додатків.
  6. Зміни яскравості дисплея супроводжуватимуться тактильною віддачею. 

Отже, наразі роботи щодо вдосконалення платформи Android 15 тривають. І ви також можете стати частиною цього великого проєкту під назвою Андроїд 15. Спробуйте оновлення ОС на своєму пристрої та, можливо, саме ваші зауваження допоможуть розробниками зробити майбутню операційну систему ідеальною.

Наразі розробники тестують остаточні API SDK/NDK, а також внутрішні API та поведінку системи, що працює з програмою. Попереду ще, мінімум, 4 проміжних релізи. Стабільності платформи очікується досягти в червні 2024 року, отже, в Google ще є кілька місяців до офіційного випуску Android 15, щоб провести всі необхідні тестування.