Типи внутрішньої начинки екранів

При виборі екрану комп'ютера необхідно враховувати багато параметрів. Діагональ впливає на розмір картинки, а матриця - на її якість. Рідкокристалічні LCD-монітори - одні з найпопулярніших для роботи, дозвілля і гейминга. При тривалому проведенні часу за хорошим екраном у користувача не втомлюються очі і немає перенапруги. Існує дві основних технології, за якими створюють матриці - LCD і LED. Всі інші типи - похідні.

LCD - рідкокристалічні дисплеї. Це одні з найбільш популярних пристроїв, вони дешевші, ніж моделі LED, але повністю справляються з поставленим завданням. Другий тип екранів працює на основі світлодіодів. Технологія виробництва дещо складніше, вартість техніки - вище. Розглянемо найпопулярніші матриці і дізнаємося, кому вони підходять.

Twisted Nematic

Вид обладнання - похідне від LCD. В основі лежать спіралеподібні рідкі кристали. При подачі електрики змінюється поляризація, вони не пропускають світло.

Характеристики таких дисплеїв:

 • низька вартість - вони підійдуть, якщо ви в пошуках бюджетного варіанту;
 • швидкий відгук - в плані швидкості TN-матриця - лідер;
 • високочастотні поновлення - параметр важливий для геймерів, які віддають перевагу шутери і екшени;
 • розмиття рухів - зображення плавне, що добре для перегляду фільмів.

У матриці несуттєві недоліки - невеликий кут огляду і низька передача кольору. Це не заважає при Геймінг або роботі за комп'ютером. Монітори підійдуть шанувальникам ігор і для домашнього використання. Графічним дизайнерам і розробникам слід доглянути більш потужний варіант.

Vertical Alignment (MVA, PVA)

Працює на основі рідких кристалів. Відмінність від попередньої матриці - коли монітор вимкнений, вони розташовані перпендикулярно поляризаторами.

Якщо екран включений, вони паралельно вирівнюються.

     Переваги VA-матриць:
    • Висока передача кольору. Цей вид моніторів - гарне рішення для людей, які працюють з графікою і світлом. Дизайнерам можна підібрати вигнутий дисплей з VA-матрицею.
    • Контрастність і кут огляду. Перегляд фільму на такому моніторі - одне задоволення. Картинка не змінює колір при погляді під різними кутами. Насолоджуватися кіно або обробляти зображення можна в будь-якому положенні монітора.
    • Для гейминга екрани не підходять, так як мають повільним відгуком і невисокою частотою оновлення.
     In-plane Switching
     IPS-матриці - горизонтальне розташування кристалів з кутом повороту 90 градусів. Монітори з такою начинкою отримали:
     частоту оновлення 144 Гц (в сучасних моделях);
     ширококутний огляд;
     відмінну передачу кольору.
     IPS-монітори володіють високою вартістю. Вони підійдуть геймерам, для роботи з графікою і домашнього використання. Недолік - невисока яскравість. Розташовувати екран потрібно так, щоб сонячні промені не потрапляли на дисплей.

OLED

Матриці з високими характеристиками передачі зображень. Принцип роботи кардинально відрізняється від попередніх моделей.

При включенні монітора напруга подається на кожен піксель. Вони не залежать один від одного. Завдяки цьому OLED-матриці володіють такими параметрами:

 • Яскравість. Монітори не потребують додаткової підсвічуванню. Контрастне зображення забезпечено за будь-яких зовнішніх умовах.
 • Гнучкість панелей. OLED-монітори створюють вигнутими. Це плюс для шанувальників кіно перегляду і дизайнерів, які проводять багато часу за екраном.
 • Глибокі кольори. Фільми та картинки виглядають контрастно, матриця дозволяє розглянути всі деталі зображення. Матриці OLED не підійдуть геймерам, адже швидкість роботи у них низька. Такі монітори не можна назвати бюджетними.

Який екран вибрати

Від типу матриці залежить те, як буде виглядати зображення і наскільки воно буде плавним. Для домашнього використання можна придбати монітор з будь-якою начинкою. Для гейминга підійдуть пристрої з Twisted Nematic і IPS. Їх швидкості достатньо для комфортної гри. Графічним дизайнерам необхідно, щоб зображення мало високими параметрами контрастності і яскравості. Варто звернути увагу на VA- і OLED-монітори. Спирайтеся на бюджет під час вибору. Можна придбати недорогі моделі для гейминга і домашнього використання, але з гарними характеристиками.